Brushton-Moira Central School
Employees


Click on the names below to either e-mail a person or go directly to a teacher's website.

Administration 7-12 District - Wide
Donna André - Superintendent of Schools Shona Arduine - Science Chris Baxter - Technology Support
Todd LaPage - Building Principal 7-12/Dir. of Sp. Ed. Carley Botto - Spanish Adam Britton - Physical Education
Dean Yando - Building Principal UPK-6 Joan Casey - Special Education Joanne Cassavaw - School Nurse (LPN)
Jennifer Lynch - Assistant Prinicpal/CIO Tiffany Chevalier - Mathematics Christine Clookey - LPN
  Maureen Childs - Special Education Marcy DePaul - Psychologist
UPK-6 Christie Comstock - Art Christina Dufrane - Superintendent's Secretary
Arlene Abare - Monitor Julie Cosgrove - Teaching Assistant Paula Erno-Boyea - Counselor
Jenna Bazdaric - Grade 3 Teacher Charleen Cummings - High School Secretary Kari Flynn - Counselor
James Berns - Kindergarten Melanie Daniels - Spanish Jo Anne Foley - Elementary/CSE Secretary
Cathy Berry - Teaching Assistant Terry DeCarr - Social Studies Teresa Isabella - Counselor
Melissa Bilow - Grade 2 Jenna Dufrane - Teaching Assistant Paul Jadlos - Vocal Music
Jodi Childs - Music Melissa Durant - English Alicia Love - Counselor
Rachel Coppola - Integrated PreK Wayne Fletcher - Science Robert Ludlam - Technology Support
Kari Davey - Special Education Debra Gordon-Viau - Teaching Assistant Christene Martin - SDB Secretary
Sara Dufrane - Grade 2 Missie Hastings-LaVigne - Social Studies Kelli O'Sullivan - OT
Lynne Dumont - Grade 2 Diane Hooper - Monitor Brittany Peryea - Speech and Language
Rebecca Evans - Monitor Tiffany LaPage - Teaching Assistant Melissa Roberts - Health/FACS
Brenda Fletcher - Teacher's Aide Katie LaVoie - Science Leah Scott - Speech and Language
Danielle Fleury - Grade 4 Norma Mallette - English Amber Spinner - Instrumental Music
Ashley Fregoe - Grade 1 Jason Massaro - Social Studies Jessica Stover - Speech and Language
Lori Gary - Teaching Assistant Gina McCarthy - Science Kelly Tavernia - Supervisor of Attendance
Sarah Ghostlaw - Teaching Assistant Samantha Page - Special Education Daniel Taylor - COTA
Brittany Godreau - Grade 5 Sonya Patnode - Special Education Misty Trim - School Nurse
John Green - Teaching Assistant Burton Peck - Business and Computers Mary Ann Yando - Guidance Secretary
Erin Grimshaw - Special Education Tonia Phippen - Mathematics  
Tamara Hanna - UPK Angelo Pietropaoli - Social Studies Cafeteria
Donna Hardin - Reading Eric Pomainville - Mathematics Michelle Richer - Food Service Manager
Kathleen Hooker - Teaching Assistant Beth Robideau - Special Education Tina Aubrey
Erin Hutchins - Monitor John Root - Technology Patsy Blair
Lisa Juntunen - Teaching Assistant Zana Rousseau - English Brenda Dabiew
Jeannette LaClair - Reading Linda Russell - Detention Monitor Connie Ghostlaw
Ashley Lamica - Grade 1 Mercedes Russell - Teaching Assistant Kimberlie LaFlesh
Sheri LaRock - Grade 3 Michele Russell - Mathematics Clarissa Leabo
Michelle Lazare - Grade 5 Megan Seth - English Sharon O'Connor
Aimee Lorenzo - ELA/Math Deborah St. Mary - Teaching Assistant Susan Winters
Lori Malette - Grade 4 John St. Mary - Technology/Agriculture  
Kayla Maneely - Grade 4 Trevor Sussey - Special Education Transportation
Amy Manson - Teaching Assistant Randy Todd II - Science Darrin Jock - Shared Transportation Supervisor
Debra Mariano - Special Education Lisa Trudeau - Physical Education Heidi Foley - Transportation Assistant
Nancy Marshall - Grade 1 Jessica Tucker - Teaching Assistant Robert Bonville
Melissa McCaffrey - Monitor Dawn Warner - Special Education Maureen Butterfield
Sherri McDonald - Teaching Assistant Brooke Webb - Teacher's Aide Sara Flint
Rebecca McDonald - Grade 5 Bobbi-Jo Wood - Teaching Assistant Michael Foley
Crystal McKane - Kindergarten Stacie Zenger - Teaching Assistant Kevin Gale
Emily McKernan - Grade 5/6 Science   Phyllis Hamelin
Marianne Meacham - Monitor Cleaners April Iordan
Bryan Nardo - Physical Education Charlene Brady Douglas LaFlesh
Rebecca Nichols - Kindergarten Kimberly LaFlesh Mildred LaFlesh
Sara Palmer - Grade 6 English Nancy Southworth Theresa LaPage
W. Peter Patterson - Physical Education Whitney Wheeler Alfred Manning
David Peterson - Teaching Assistant Allen White Philip Martin
Charles Phippen - Grade 6 Math Steven Wilcox Carrie Oakes
Melissa Poirier - Teaching Assistant   Marie Rabideau
Lynn Poupore - Reading Custodians Cheryl Rockhill
Kimberly Racicot - Reading Kylor Malette Frank Snyder
Jennifer Raville - Special Education Thomas Stafford Randall Trickey
Lorie Raville - Monitor Richard White Wesley Vaughan
Jillian Riley - Special Education   Brooke Webb
Faith Russell - Teacher's Aide Shared Business Office Christine White
Patricia Russell - Teacher's Aide Susan Perkins - Business Business Manager  
Amy Schack-Sehlmeyer - Kindergarten Karen Avery - Account Clerk Maintenance
Danielle Scott - Teaching Assistant Ruth Besio - Principal Account Clerk Michael Malette - Director of Facilities
Donna Steenberg - Art Linda Fish - Account Clerk Shane Brady - Bldg. Maint. Worker II
Kimberly St. Denis - Teacher's Aide   Joey Gonia - Bldg. Maint. Worker II
Bernadette St. Mary - Grade 3  
Tricia Trombley - Teaching Assistant    
Jessica Twyman - Special Education    
Melissa Whipple - ELA/Math    
Sue Young - Special Education